Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

Veselības ministrija zālēm piedāvā piemērot 0% PVN. Finanšu ministrija piedāvā pretējo: paaugstināt PVN likmi zālēm līdz 21%
Apskatīt komentārus (0)


18.03.2010


Šis ir pārpublicējums no http://www.financenet.lv/zinas/308234-veselibas_ministrija_zalem_piedava_piemerot_0_pvn
Lai zāles Latvijā būtu lētākas, Veselības ministrija piedāvā vairākus priekšlikumus, piemēram, recepšu zālēm piemērot 0% PVN likmi, iesaldēt ražotāju zāļu cenas un samazināt lieltirgotāju pieļaujamo uzcenojumu, tā šodien raksta „Diena”.
Latvijā ir viszemākais valsts apmaksāto zāļu īpatsvars, proti, vienam iedzīvotājam valsts par recepšu zālēm gadā apmaksā 31 latu, kamēr kaimiņu valstīs šī summa ir krietni lielāka – 45 lati. Latvijā vidēji katrā latā par zālēm aptuveni 70 santīmu esot ražotāja cena, pārējie 30 ir maksimālais lieltirgotavu un aptieku uzcenojums.
Latvijas likumdošanā ir noteikts, ka kompensējamo medikamentu cenas nedrīkst būt augstākas kā Lietuvā vai Igaunijā, cenas arī tiek fiksētas kompensācijas sistēmā, skaidro VM valsts sekretāra vietnieks Juris Bundulis. Līdzko Igaunija vai Lietuva kāda medikamenta cenu samazina, arī Latvijai cena jānolaiž.
"Lietuva tagad Latviju ir ielikusi kā references valsti, jo uzskata, ka mums cenas tiek normāli vērtētas. Lietuva ir pateikusi, ka viņiem cenai jābūt par 5% zemākai nekā Latvijā," skaidro Bundulis.
Par problēmu Bundulis atzīst Latvijā esošo augsto pacientu līdzmaksājumu. Pēc krasā veselības aprūpes budžeta grieziena vairākām diagnožu grupām pacienta līdzmaksājumu pacēla divas vai divarpus reizes. Kaimiņvalstīs valsts apmaksā lielāku valsts kompensējamo zāļu apjomu. Turklāt Igaunijā 100% kompensācijas zāļu kategorijas izdevumu segšanai valsts izlieto 45% no kopējā valsts finansējuma, kamēr Latvijā - 55%, uzsver Bundulis. Te arī Latvijai esot, ko pārdomāt.
Turklāt Igaunijā pacientiem, kuriem pienākas 100% kompensējamās zāles, tās nav pilnīgi par velti, ir jāmaksā 90 santīmu. "Tas ir regulējošs instruments. Ja cilvēkam viss nāk par velti, viņš ņem zāles - vajag vai nevajag," skaidro Bundulis. VM apsver, ka arī Latvijā varētu noteikt 50 santīmu līdzmaksājumu.
Rosinot recepšu zālēm noteikt 0% PVN likmi, VM veselības aprūpes sistēmā ietaupītu apmēram 13 miljonu latu. Starptautisko Inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas izpilddirektors Valdis Freidenfelds piekrītoši saka: "Pašreizējā 10% PVN likme izskatās diezgan nepatīkami" - un nosauc vairāku ES valstu piemērus, kur vismaz recepšu zālēm ir lielāki nodokļu atvieglojumi.
VM vēl kā iespējamu risinājumu pieļauj uz laiku iesaldēt zāļu ražotāju cenas un samazināt lieltirgotavu pieļaujamos uzcenojumus. VM atsaucas uz statistiku, ka Latvijā pēdējo trīs gadu laikā zāļu cenas pieaug vidēji par 14% gadā. Zāļu cenu iesaldēšanu izmantojot vairākas ES valstis, un to pieļauj Eiropas Padomes direktīva. 




      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA